Leszek Dziawgo, Danuta Dziawgo Integracja czy dominacja ? Refleksje na temat zarządzania procesem integracji polskiego rynku finansowego z międzynarodowym rynkiem finansowym
Trwa proces integracji polskiego rynku finansowego z międzynarodowym rynkiem finansowym. Integracja ta ma wiele aspektów. Jednym z nich jest bardzo poważne zaangażowanie zagranicznego kapitału na polskim rynku finansowym. Czy kapitał polski ma już tylko marginalne znaczenie na rynku? Czy integracja z międzynarodowym rynkiem finansowym w wymiarze kapitałowym oznacza nieuniknioną dominację kapitału zagranicznego na rynku finansowym w Polsce?
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na rozmiary zaangażowania kapitału zagranicznego w wybranych segmentach rynku finansowego w Polsce. Pominięto sektor bankowy, jako najlepiej dotychczas poznany ze względu na rozmiary zaangażowania kapitału zagranicznego, zwracając jednak uwagę na fakt, iż pozycja banku będzie coraz bardziej uzależniona od opanowania przez bank okołobankowych rynków finansowych. W artykule poddano analizie wybrane cząstkowe rynki finansowe w Polsce. Są to: rynek funduszy inwestycyjnych, rynek funduszy emerytalnych, rynek krótkoterminowych papierów dłużnych, rynek obligacji krajowych i euroemisje, rynek ubezpieczeniowy oraz rynek credit-ratingu. Na podstawie wstępnych wniosków można stwierdzić, że cząstkowe rynki finansowe są już w zasadzie niemal całkowicie opanowane przez kapitał zagraniczny. Wpłynie to prawdopodobnie na dalszą marginalizację polskiego kapitału na rynku krajowym i utrwalenie zdecydowanej dominacji kapitału zagranicznego na rynku finansowym w Polsce. W konsekwencji można twierdzić, że nasze zarządzanie procesem integracji polskiego rynku finansowego z międzynarodowym rynkiem finansowym można oceniać krytycznie.
|